Oktay Sinanoğlu

Oktay SinanoğluSayın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçe’ydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuvantum”)Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batının 300 yılda en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992’de Bilgi Çağı, 1995’te İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir

TÜRK AYNŞTAYNI " Oktay Sinanoğlu Kitabı "
1969 yılında, henüz 26 yaşındayken, ABD''nin Yale Üniversitesi''nde dünyanın en genç profesörü... İki kere Nobel''e aday gösterilmiş ilk Türk... Kimyaya matematiği sokmuş, moleküler biyolojinin kurucularından, fizik, astrofizik, nükleer fizik gibi bilimin çeşitli dallarında bir ''harika çocuk''... TÜBİTAK, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi''nin kuruluşlarında yer almış, Türkiye''de bilimin gelişmesi için mücadele vermiş bir kişi... Ve ülkesinin sorunlarına kafa yormuş, bu uğurda tüm gücüyle savaşmış bir aydın.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Nehir Söyleşi dizisinin üçüncü kitabı, ''Birinci Dünya''da bilimin gelişmesi için çabalamış, ülkesinde değeri yeterince bilinmemiş Prof. Oktay Sinanoğlu''na ait. Sinanoğlu halen Yıldız Teknik Üniversitesi''nde hocalığını sürdürüyor. ABD Yale Üniversitesi''nde iki kürsüde (fiziki-kimya, moleküler biyokimya / biyofizik) profesör olarak görev yapan Sinanoğlu''nun İtalya''nın Bari kentinde başlayan yaşamından bilimle tanışmasına, edebiyat sevdasından dünyaca ünlü bilimcilerle ilişkisine, yarattığı teoremlere, kuramlara, yeniliklere ve Türkiye''deki macerasına kadar tüm hayatını kendi ağzından öğreneceğiniz bir kitapla başbaşasınız.

Türkiye''de bilimin neden gelişmediğini kendi deneyimleriyle açıklayan Sinanoğlu, Demirel''den Erdal İnönü''ye, Doğramacı''dan Kemal Gürüz''e, Linus Pauling''den Dirac''a pek çok kişiyle ilgili anılarını tüm ayrıntılarıyla anlatıyor.

Her satırını bir solukta okuyacağınız, Türkiye ve hayatla ilgili düşüncelerinizi gözden geçirme ihtiyacını duyacağınız bir kitap...