Behram Kurşunoğlu (1922 - 2003)

Einstein & Behram KurşunoğluGeçen cuma günü ABD'deki evinde geçirdigi kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman ve ‘‘Türk Einstein'i’’ olarak taninan Prof. Behram Kursunoglu'nun ölüm haberi, New York Times gazetesinde de yer aldi. Prof. Kursunoglu'nun Trabzon'dan baslayip Miami'de dünyanin en prestijli bilimsel kuruluslarindan birinin baskani olarak noktalanan yasami, örnek alinacak güzellikte.

 

New York Times Gazetesi, dünkü sayisinda, geçen cuma günü Miami'deki evinde kalp krizi sonucu yasama veda eden ünlü bilim adami Prof. Dr. Behram Kursunoglu'na genis yer verdi. New York Times, 1980'li yillarda birçok saygin gazete ve dergide röportajlari yayimlanan Prof. Kursunoglu için ‘‘Dünyanin dört bir yanindan bilim adamlarinin toplandigi Miami Üniversitesi'nin nüfuzlu arastirma kurumu Centre of Theoretical Stuides'in (Teorik Arastirmalar Merkezi) kurucusu ve baskani’’ tanimlamasini yapti.

 

Prof. Behram Kurşunoğlu, 1958 yılında direktörlüğüne getirildiği ‘‘Centre of Theoretical Stuides’’ araştırma merkezinde 34 yıl boyunca, dünyanın çeşitli ülkelerinden Nobel ödülü kazanmış 35 bilim adamının çalışmasını sağlamıştı.

 

New York Times, 1965'ten 1992'ye kadar faliyet gösteren araştırma merkezinde doktora sonrası eğitim hizmeti verildiğini, oluşturulan bir forumda farklı süreler boyunca burada kalan bilim adamlarının fikir alışverişinde bulunmasının sağlandığını belirtti. Kurşunoğlu'nun ‘‘birleşik alan teorisi’’ çalışmalarından övgüyle söz eden gazete, Kurşunoğlu'nun son yıllarda dikkatini nükleer enerji üzerinde yoğunlaştırdığını kaydetti.

 

Ankara’da uygun üniversite bulunamayınca ABD’ye gitti


Behram KurşunoğluFizikçi Prof. Dr. Erdal İnönü, Behram Kurşunoğlu'nun ölümüne çok üzüldüğünü belirterek ‘‘Akranım ve meslektaşımdı. Ülkesini ve mesleğini çok seven Behram, Einstein'ın çalışmalarını hastalığına rağmen devam ettiriyordu. Ben onun ‘Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi'nde bir sonuç alacağına inanıyordum’’ dedi. CNP Onursal Genel Başkanı Prof. İnönü, aynı yıllarda doktora yaptığı Behram Kurşunoğlu’nun Türkiye'de kalması için çok uğraştığını belirterek, ‘‘İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde doktora yaptıktan sonra 1955'te Türkiye'ye geldi, ama Ankara'da ona uygun bir üniversite bulamadık. O da ABD'ye gitti’’ diye konuştu. İnönü ‘‘ Her yıl dünyanın önde gelen fizikçilerini yanına toplar konferans verirdi. Geçen yıl konferansına gitmiştim’’ dedi.

 

Yerçekiminin Yükselişi


81 yaşında Miami'deki evinde geçen cuma günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Prof. Behram Kurşunloğlu’nun Trabzon'dan başlayıp Miami'de son bulan yaşamöyküsü, bilime ve buluşa adanmış bir öykü. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde fizik doktorasını tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrodinger ile birlikte ‘‘Unified Field’’ teorisinin geliştirilmesinde yer aldı. Bu önemli buluş bilim tarihine ‘‘Einstein-Schrodinger-Kurşunoğlu Teorisi’’ diye geçti. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 30 yıldır Miami Üniversitesi'nde ‘‘bilimin sınırları’’ üzerine araştırma yapmak üzere kurulan ‘‘Global Foundation’’ın direktörlüğünü de yürütüyordu. Prof. Kurşunoğlu, son zamanlarda hayatını ve bilimsel çalışmalarını kapsayan ‘‘The Ascension of Gravity’’ (Yerçekiminin Yükselişi) kitabını tamamlamıştı. Kurşunoğlu'nun eşi Sevda Hanım'dan İsmet ve Sevil adlı iki doktor çocuğu, Ayda adlı bir avukat kızı var. (04-11-2003; hurriyetim)